facebook
Arama
₺100 ve Üzeri KARGO BEDAVA
Kategoriler Kapat

En iyi HDMI kablo modelleri için doğru adrestesin! Hayatımıza girişi çok da eski olmayan HDMI kabloların geçmişi 2000’li yıllara dayanıyor. Ses ve görüntü verilerini dijital olarak aktarabilmeye yardımcı olan bu kablo çeşidi elektronik aletleri birbirine bağlayarak veri aktarımını yapar. Aktarım kalitesinin oldukça önemli olduğu HDMI kablolar 2m’den 10’mye kadar olan uzunluk seçenekleri ile sizleri bekliyor. Görüntü kalitesi 4K’dan başlayan ve 8K’ya kadar çıkan HDMI kablo modellerini hemen incelemeye başla, fırsatları kaçırma!

Hdmi Nedir?

Kablo olarak multimedya video ve sesi yüksek doğrulukta aktarabildiğinden, video ve ses çıkışı ve girişi için en popüler standarttır. Blu-ray, oyun konsolları, dijital video kameralar vb. Gibi video ekipmanlarından gelen görüntüleri TV veya LCD monitöre bağlarken kullanılır.

Burada, bir HDMI kablosunun ne olduğunu, seçilecek noktaları ve önerilen modelleri açıklayacağız.

HDMI, İngilizce kelime olan “High Definition Multimedia Interface” den kısaltılmıştır. HDMI, 2003 yılında ses ve görüntü verilerini dijital olarak aktarmak için geliştirilmiştir. HDMI kablo, çok geniş alanlarda kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber HDMI kablolarda versiyonlarını yenileyerek gelişmektedir.

Peki Sıklıkla Karıştırılan Dvı – Hdmi Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle; DVI, HDMI bir yayın biçimi değil, sayısal bir yayını bir noktadan başka bir noktaya taşıyan standardın adıdır.

HDMI, yüksek tanımlı video ile kanallı ses sinyalleri tek kablo üzerinden taşımayı desteklemektedir.

DVI-D, ingilizce kelime olan “Digital Visual Interface” den kısaltılmıştır. Cihazlardaki görüntü kalitesini arttırmak için tasarlanmıştır.  Sayısal Görüntü Arayüzü olarak da bilinmektedir.

HDMI’da hem video hem ses vardır. DVI ara yüzünde ses yoktur. Ses farklı kablolardan taşınmaktadır.

HDMI daha az yer kapladığı için, aynı zamanda sesi de yüksek kalitede sunduğu için şu anda tercih edilme nedenidir.

Hdmi Kablo Avantajları Nelerdir?

 • HDMI Kablo, monitörünüzdeki görüntü kaybını engelleyebilirsiniz.
 • Gelen görüntü kalitesinin aktarımındaki hataları engelleyerek yayını var olan kalite de izlemenizi sağlamanıza yardımcıdır.
 • HDMI ve A/V arasındaki en temel fark görüntü kalitesidir.
 • HDMI görüntü kalitesine dair fark, 1080p gibi yüksek çözünürlüklerde daha net belli olmaktadır.
 • HDMI dış etkenlerden daha az etkilenerek, yüksek kontrasta fark daha çok anlaşılır.
 • A/V’den olan yanlış bağlantı sorunu HDMI bağlantı da ortadan kalkmaktadır.
 • HDMI teknolojisinin en önemli özelliği çift haberleşmenin olmasıdır.

Hdmi Kablo Çeşitleri Nelerdir?

HDMI Kablo, TİP A, B, C, D, E olarak çeşitli tiplere ayrılmaktadır.

 •         TİP-A

TİP-A en çok tercih edilen HDMI Kablo türüdür.  19 pinlidir. Tek hatlı DVI-D ile elektriksel olarak çalışmaktadır.     

 •         TİP-B

TİP-B yüksek çözünürlükleri destekleyen kablo türüdür. 29 pinlidir. Çift hatlı DVI-D ile elektriksel olarak çalışmaktadır.

 •         TİP-C – TİP-D

TİP-C, taşınabilir akıllı cihazlarınız için tasarlanmıştır. TİP-D oldukça küçük yapıdadır akıllı telefonlarınız ile uyumludur.

 •         TİP-E

TİP-E otomotiv donanımlarda kullanılan HDMI çeşididir.

Hdmi Versiyonları, Sürümleri Nelerdir?

 •         Versiyon 1.0

Sürüm tarihi 2002’dir. TİP-A HDMI çeşidini desteklemektedir. Maximum veri genişliği; 165 MHz, maximum transfer; 4,95 GBit/s, maximum resim formatı 1080p, 60Hz’dir.

 •         Versiyon 1.1

Sürüm tarihi 2004’dur. TİP-A ve TİP-B HDMI çeşidini desteklemektedir. Maximum veri genişliği; 165 MHz, maximum transfer; 4,95 -10 GBit/s, maximum resim formatı 1080p, 60Hz’dir.

 •         Versiyon 1.2

Sürüm tarihi 2005’dir. TİP-A ve TİP-B HDMI çeşidini desteklemektedir. Maximum veri genişliği; 165 MHz, maximum transfer; 4,95 -10 GBit/s, maximum resim formatı 1080p, 60Hz’dir.

 •         Versiyon 1.3

Sürüm tarihi 2006’dır. TİP-A ve TİP-C (Mini HDMI) HDMI çeşidini desteklemektedir. Maximum veri genişliği; 340 MHz, maximum transfer; 10,2 GBit/s, maximum resim formatı 1440p, 120Hz’dir.

 •         Versiyon 1.4

Sürüm tarihi 2009’dir. Maximum veri genişliği; 340 MHz, maximum transfer; 10,2 GBit/s’dir. Ses formatı için, Ethernet bağlantısı kullanmanız gerekmektedir.

 •         Versiyon 2.0

Sürüm tarihi 2013’dür. 60fps hızda 4K görüntüyü desteklemektedir.

 •         Versiyon 2.1

2.1 sürümü ile HDMI kablolar daha yüksek bant genişliğine sahip olarak daha yüksek kare hızlarını gösterebilmektedir. 10K video aktarımını destekleyen sürümdür. Bant genişliği 48Gbps’dir. Dinamik HDR desteği sunmaktadır.

Hdmi Kablo Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 •         Versiyon

Birinci nesil olarak değerlendirilen eski versiyonları kullanmanız, teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı cihazınızdan veri aktarımında tutarsızlık veya yavaşlığa neden olabilir. Bu nedenle yeni versiyonları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 •         Kablo Uzunluğu

Satın alacağınız kablo 5 metreden uzunsa, 18Gbps olamaz. Bu kablo en fazla 10.2Gbps olabilir. Kablo uzunluklarına bağlı Gbps miktarına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

GBPS; İngilizce kelime olan “Gigabits Per Second”tan kısaltılmıştır. 1 saniyede aktarılan gigabit miktarına denmektedir.

 •         Uyumluluk

HDMI kablo alırken, aradığınız kablo tipini doğru belirlemeniz doğru tercih yapmanıza yardımcı olacaktır.

MF Product HDMI Kablo alırken öğrenmek istediğiniz her türlü bilgi için Monofiyat‘tan bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Scroll Top