facebook
Arama
₺100 ve Üzeri KARGO BEDAVA
Kategoriler Kapat

Modem ve bilgisayar gibi cihazların birbirleri ile olan ağ bağlantısını network kablolar aracılığıyla yapmaktayız. Ağ bileşenleri arasındaki veri aktarımını sağlayan bu kablolar ne kadar dayanıklı olurlar ise aldığımız verim de o kadar iyi olacaktır. Ethernet kablosu veya Cat6 olarak da bilinen bu kablolar farklı uzunluk seçenekleri ile bu kategoride sizleri bekliyor. 2m network kablodan başlayan modeller 20m’ye kadar çıkabiliyor. Her ihtiyaca uygun çözüm sunan network kablo çeşitleri hızlı ve sorunsuz bağlantı için bir tık uzağınızda. Ağ kablolarını incelemek ve yüksek transfer hızının farkını keşfetmek için hemen alışverişe başlayın!

Network Kablo Nedir?

Bilgisayarlar ve ağ bileşenleri arasındaki bağlantıyı kuran ve veri aktarımını sağlayan kablolardır.

Network Kablo Çeşitleri

Kullanım amaçlarına göre, çeşitli türde kablolar bulunmaktadır. Uygun kablo seçimi için topoloji ve ağ yapısı önem taşımaktadır.

Topoloji, bir bilgisayarın nasıl yerleşeceği, nasıl bağlanacağı, veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen yapıdır.

Network kablo çeşitleri;

  •         UTP Kablo 

Korumasız bükümlü kablodur. Analog veri ileten kablolardan biridir. Veriler bakır teller aracılığı ile gönderilmektedir. Çiftler halinde dolanmış toplam 8 kablodan oluşur. UTP Kablolar; CAT1, CAT2, CAT3, CAT4, CAT5, CAT5e, CAT6, CAT6a, CAT7 kategorilerinden oluşur. “CAT” kategori anlamındadır. Kablo kategorisi, kablonun gösterdiği performansa göre belirlenmiştir.

Günümüzde en çok kullanılan kablo türüdür. Bu nedenle günümüzde en çok tercih edilen CAT kablolardan birkaçını detaylı incelememiz gerekirse;

CAT5; kablo mesafesinin kısa olduğu, veri transferinin yoğun olmadığı alanlarda kullanılmaktadır. 100 mhz bant genişliğinde 10/100 mbps hızlarını karşılarlar. Kablo mesafeleri 100 metreyi geçmemektedir.

CAT6; kablolar 1 gigabit hızları, 250 mhz’e kadar karşılamaktadır. Kısa mesafede kullanıldığında 10 gigabit bağlantı hızlarını desteklemektedir.

CAT7; 600 mhz’e kadar veri iletim hızını desteklemektedir. 100m bakır kablo üzerinde 10 gigabit Ethernet sağlamaktadır.

  •         STP Kablo

Bükümlü çift kablolardır. STP Kablo Ethernet ağlarında kullanılmaz. Kullanım zorluğu nedeni ile sıklıkla tercih edilmemektedir.

  •         Koaksiyel Kablo

Düşük güçte sinyalleri iletmektedir. Merkez de bir iletken ve onun dışında üç korumadan oluşan silindirik yapıdadır. Ethernet ağlarında, kablolu televizyon altyapısında, radyo frekanslarında, video ve ses gibi geniş bir kullanım alanına sahip kablo türüdür.

  •         Fiber Optik Kablo

Daha hızlı, daha büyük veri transferleri için kullanılan kablolardır. Fiber Optik kablolar daha büyük bant genişliği nedeni ile tercih edilmektedir. Kablo türü içerisinde veri transferi için cam ya da plastik ipler bulunmaktadır.

Network Kablosu Fiyatları

Ağların kullanım amacınıza göre seçtiğiniz Ethernet Kabloları, korumalı, korumasız kablo oluş biçimleri, veri hız gereksinimlerine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Yerel bir ağda hızlı, sağlam, güvenli bağlantı sağlayan ağ kablolarından uygun fiyatı ve kalitesi ile MF Product CAT6 ürünlerini tercih edebilirsiniz.

MF Product Cat6, 4 metre uzunluğu ile hızlı çözümler sunmaktadır. İhtiyacınız olan, tüm Ethernet kabloları MF Product kalitesi ile www.monofiyat.com ‘da!

 

Scroll Top